Pallatica


Fshati Pallaticė gjendet nė anėn e majt tė magjstrales Tetovė - Shkup,fashadi numron diku 600 shtėpi dhe pėrafėrsisht 5000 banorė.Posedon tokė pjellore e cila ėshtė mjaft frytėdhėnse dhe e begatshme.
Fshati pėllaticė kohėve tė fundit ka fillu tė ritet si nga numri i shtėpive gjithashtu edhe pėr nga numri i banorėve,kjo ndodh pėr shkak se nė fshatin pallaticė jan shpėrgull shum banor tė disa fshatrave tė malit tė that,duke fillu nga fshati Leshnicė e Epėrme,Merovė , Sallarev,Gurgunicė,Novasellė,Grupēin,Dėbėrc si dhe nga shum fshatra tjer.